Téma ekológie a udržateľnosti rezonuje čoraz častejšie a výraznejšie aj sférou interiérového dizajnu a nábytku. V Nesii sme vždy cítili zodpovednosť voči nášmu životnému prostrediu a prispôsobovali sme mu aj naše aktivity a fungovanie. V posledných rokoch sa aj nám naskytujú nové možnosti, ktoré sa snažíme implementovať do výroby aj interiérového dizajnu a požiadavka výroby ekologického nábytku či udržateľného interiéru nám nerobí problém, ale naopak, teší nás. Ak sa chystáte zariaďovať, rekonštruovať interiér alebo len hľadáte nový nábytok, poradíme vám, ako to môžete urobiť lepšie, ekologicky.

Plánujte dlhodobo

O každom interiéri je dôležité rozmýšľať z dlhodobého hľadiska, pri ekológii takéto plánovanie však dáva ešte väčší zmysel. Výber ekologických materiálov je síce fajn skratka na to, aby ste mali dobrý pocit, že ste spravili niečo navyše, avšak tie materiály musia byť aj kvalitné a odolné. Zlaté pravidlo, ktorým sa snažíme vždy riadiť a takisto ho odporúčame aj našim zákazníkom, je prvoradá kvalita. Aj ekologický nábytok musí spĺňať vysoké kvalitatívne štandardy na to, aby splnil svoj účel. Ak o pár rokov (v horšom prípade mesiacov) stratí svoju funkčnosť alebo vzhľad, čo nás nakoniec prinúti k výmene, o ekológii nemôže byť ani reč. Investícia do nábytku sa preto oplatí nielen z finančného hľadiska, ale aj z ekologického. Kľúčová je dlhovekosť. Aby sme však vyhoveli rôznym požiadavkám, štýlom aj rozpočtom, vždy sa snažíme ponúknuť čo napestrejšie možnosti.

Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér
Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér

Model sedačky Extent je jedným z našich najstarších v ponuke, no dodnes patrí k tým najobľúbenejším vďaka svojim čistým líniám a nadčasovej siluete. Aj ona sa však v dizajne posúva a dnes tak máme v ponuke jej ďalšie variácie – New Extent (vľavo) a B Extent (vpravo).

Trendy ako inšpirácia

S plánovaním súvisia aj samotné trendy. Častokrát sú lákavé a odolať im nie je najľahšie. V rámci udržateľnosti však bude vašim najlepším spojencom nadčasová klasika pretože to, čo je moderné dnes, nemusí byť moderné zajtra. Elegantné dizajny, ktoré už prežili nejaké tie roky či dokonca dekády majú totiž potenciál do budúcnosti. Ak vás teda zlákalo napríklad dnes veľmi moderné buklé, skúste sa nad ním zamyslieť z dlhodobého hľadiska a zvážte napríklad alternatívne materiály, napríklad kožu. Je to desiatkami rokov overený materiál, odolný voči času aj trendom. Na kožu, ale aj ostatné látky v našom portfóliu sme veľmi hrdí, pretože pochádzajú od partnerov, s ktorých hodnotami sa stotožňujeme aj my. Viac o kožených poťahoch z hľadiska ekológie a udržateľnosti sa dočítate tu.

Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér

Buklé je látka známa svojimi “zauzlenými,” mäkkými vláknami, ktoré vytvárajú charakteristickú štruktúru. Povrch materiálu tvoria slučky a očká v rôznych veľkostiach. Takáto látka sa je veľmi obľúbená v móde aj v interiérovom dizajne.

Nadčasový dizajn a spoľahlivá kvalita

Nebojte sa klasiky a rozmýšľajte o interiéri v kontexte nasledujúcich rokov. Bude vás dizajn stále baviť alebo ste sa nechali zlákať trendami? Bude jednododuché s interiérom alebo s nábytkom pracovať v prípade zmien? Pri materiáloch dbajte na pevnosť, odolnosť, čo zabezpečí dlhoročnú výdrž. Stávka na istotu je masívne drevo, kvalitný kameň či spomínaná koža. Medzi poťahmi dnes nájdeme aj nadštandardné látky, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou a trvácnosťou a v našej ponuke je ich mnoho. Záležať by vám však samozrejme malo nielen na povrchových materiáloch, ale aj na konštrukcii. Iba s kvalitnými materiálmi od vnútra až na vonok dosiahnete výdrž.

Sentimentálne kúsky

Na to, aby ste vytvorili štýlový a zároveň udržateľný priestor nepotrebujete vyhľadávať najnovšie eko materiály. Niekedy sa stačí poobzerať na vlastnej povale, bazároch či starožitníctve. Ani netušíte, aké poklady by ste mohli mať zastrčené niekde v pivnici. Pri staršom nábytku môžete zároveň očakávať aj vyššiu kvalitu, vďaka ktorej takýto kúsok prežil až do dnešného dňa. Možno bude síce potrebná malá renovácia, no výsledok stojí za to. Samozrejme nemusíte second-hand nábytkom zariadiť celý priestor, no takéto modely sú ideálne na dotvorenie inak moderných priestorov. Niekedy spraví skvelý efekt retro lampa po babičke, inokedy to môže byť vintage komoda či koberec z bazáru. Takýmto kúskom vytvoríte v interiéri unikátny charakter, dáte “nepotrebnému” nábytku nový život a častokrát aj ušetríte.

Lokálna výroba

Jeden zo základných stavebných kameňov filozofie udržateľnosti a ekológie je podpora lokálnej produkcie. Ak máte možnosť, uprednostnite slovenskú výrobu, kedy ušetríte emisie vynaložené na prepravu nábytku. Z etického hľadiska týmto takisto získate istotu, že váš nábytok bol vyrobený za vhodných podmienok a zamestnanci, remeselníci sú spravodlivo ohodnotení. Naša výroba sa nachádza na západnom Slovensku, kde sme ako taká druhá rodina. Väčšina z našich zamestnancov u nás pracuje dlhé roky a do práce každý deň prichádza s radosťou. Veríme, že už len samotný fakt, že ich práca napĺňa a baví, sa odráža v kvalite všetkých produktov. Našim cieľom je priniesť túto radosť aj do domovov našich zákazníkov.

Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér
Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér

Správne materiály

Keď už máte uzrejmené vyššie spomínané body, pokojne prejdite na výber materiálov. Vybrať si kvalitné a zároveň udržateľné materiály nikdy nebolo jednoduchšie ako práve dnes, za čo vďačíme neustále vyvíjajúcim sa technológiám. Aj v našej ponuke tak nájdete mnoho eko poťahov, ktoré sú zaujímavé aj z hľadiska odolnosti a výdrže. Samozrejmosťou je aj široký výber farieb, štruktúr či dokonca vzorov.

Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér
Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér

Jedna z našich najnovších realizácií využíva nadčasové materiály ako kameň s mramorovým efektom (vľavo) a drevo v príjemných teplých farbách (vpravo). Týmto sme dosiahli nestarnúci, ale pritom moderný vzhľad priestoru.

Aj na ostatných materiáloch, ktoré využívame napríklad v rámci kostry, nám takisto záleží, či už to sú kovové komponenty, drevo, peny alebo čokoľvek iné. Sme hrdí, že naši dodávatelia a partneri sú naladení na rovnakú vlnu ako my a aj vďaka ich produktom nemusíme robiť žiadne kompromisy v kvalite.

Ako zariaďovať udržateľne? - Interiér

Nubucková koža v kombinácii s matnými čiernymi nožičkami. Spojenie kvality a nadčasového dizajnu.

Našim zákazníkom vždy radíme, aby nerobili kompromisy medzi kvalitou a dizajnom prípadne ekológiou. Keď totiž kvalita eko materiálov nie je dostatočná, je to horšia voľba ako “neekologické”, ale kvalitné materiály. Ideálnym scenárom však je samozrejme nájsť prienik týchto vlastností, s čím vám v Nesii radi poradíme.

Plánujete zariaďovať alebo rekonštruovať svoj interiér a hľadáte ekologické riešenia? Spojte sa s našimi interiérovými a produktovými dizajnérmi, ktorí pre vás nájdu ideálne riešenie. K dispozícii sme vám prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky.

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *